Dziennikarstwo

Radio, prasa, telewizja

Maciej Zdziarski jest dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym. Jako nastolatek współtworzył rubrykę młodzieżową „Gazety Lubuskiej” (1991–1994), publikował w „Świecie Młodych”, „Nad Odrą”, „Tygodniku Bydgoskim”. Jego tekst „Kto jest debeściak?”, opublikowany w „Gazecie Wyborczej”, włączono do tomu „Młodzi końca wieku” (1999). Współpracował z „Życiem Warszawy” (2004), publikował teksty w „Rzeczpospolitej”, kierował pismem „Świat Problemów”.

Był finalistą konkursu im. Jacka Stwory dla młodych dziennikarzy radiowych. W 2004 i 2005 roku w Radiu Merkury współprowadził program „Radioobywatel Wielkopolski”. Pracował w Radiu Zachód, radiowej Trójce i Radiu Kraków. Był przewodniczącym rad programowych Radia Merkury w Poznaniu i Radia Kraków. Wiceprezes Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych (2002–2006). W TVP1 i TVP Info był gospodarzem programów publicystycznych, m.in. „Kwadrans po ósmej” oraz „Rozmowa dnia”.

Prowadził audycje: „Oko w oko” w Radiu Kraków oraz „Miejskie klimaty” „Polaków portret własny” w radiowej Jedynce. Jego gośćmi byli ludzie kultury, nauki, biznesu i sportu. Do studia zapraszał m.in. znanych artystów, wśród nich aktorki Zofię Czerwińską, Grażynę Barszczewską, Katarzynę Żak, Edytę Jungowską i Annę Cieślak oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Halinę Frąckowiak, Annę Szałapak, Alicję Węgorzewską, Stana Borysa, Ireneusza Dudka, Lecha Janerkę, Sławka Wierzcholskiego i Jacka Wójcickiego. Wywiad Macieja Zdziarskiego ze Zbigniewem Wodeckim był ostatnim, którego artysta udzielił przed śmiercią w 2017 r.

Dobranoc, Auschwitz

Czy długie życie może być rodzajem wynagrodzenia za stracone lata? Jak wygląda codzienność osób, które przeżyły obóz koncentracyjny? O czym marzą i o co walczą na chwilę przed odejściem? Maciej Zdziarski jest współautorem książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach” wydanej przez Znak (Kraków 2016). Bohaterami publikacji są fryzjer komendanta Hössa, partyzant wykonujący wyroki na zdrajcach, uczestnik obozowego ruchu oporu, trzyletnia dziewczynka i robotnik, który przeżył czterdzieści cztery miesiące za drutami. Książka opowiada o potrzebie pamięci, poszukiwaniu sprawiedliwości i wybaczaniu. W 2021 r. została wydana w języku czeskim.